Oplatni sistemi koji su zadnjih godina na nasim prostorima uveliko uticali na podizanje kvaliteta u oblasti gradjevinarstva predstavljaju nezaobilazan način izgradnje novih objekata. S obzirom da olakšavaju izvodnjenje radova, veoma je bitno biti upoznat s načinom koristenja istih.
Upotrebom kosih podupirača utiče se i na stabilnost visih dimenzija stubova i zidova da ne bi dolazilo do neplaniranog povijanja prilikom izlijevanja betona. Najveći problemi se uvijek stvaraju u donjim dijelovima oplatnog sistema jer korištenjem pumpi za sipanje betona i vibratora za izbcivanjem praznog prostora(mikro rupa) najveći otpor se stvara u tom djelu tako da, nepodizanjem svjesti o važnosti korištenja ovog tipa podupiranja, u velikoj većini slučajeva, sistem popusti i desi se neplanirana šteta.
Na fotografiji ispod mozete vidjeti koliko je bitno pravilno rasporediti kose podupirace da bi se ciljano izbjegla potencijalna steta.
Pravilno postavljen sistem kosih podupirača
Sistem gdje je izbjegnuto korštenje kosih podupirača
Mnogi korisnici oplatnih sistema smatraju da postavljanjem distancera riješavaju i stabilnost postavljenog zida i izbjegavaju potencijalo probijanje betona. Sama riječ DISTANCER govori da je to proizvod koji ravnomjerno drži distancu izmedju dva panela s ciljem dobijanja jednake dimenzije širine zida koji se formira. Distancer ima odredjenu čvrstoću rastezanja i ona, na osnovu rezultata testiranja iznosi 70 kg/mm2. Uputstva za upotrebu moraju se poštovati.
Cilj svakog proizvodjača u gradjevinskoj industriji je kvalitetan finalni proizvod s ciljem da omogući izvodjačima najkvalitetnije izvodjenje radova na zadovoljstvo svih koji ih koriste.